نشست دوستانه با جعفر صابری مدیر عامل موسسه آشتی و صاحب امتیاز و مدیر تلویزیون آشتی

– جناب صابری خوشحال هستیم که بعد از حدود ده سال باز فرصتی شد در خدمت شما به گفت و گو بنشینیم، و از فعالیات هایتان بشنویم؟

ممنون من هم خوشحال هستم که توفیق گفت و گو با شما حاصل شد و البته ما خیلی حرف میزنیم و گفت وگو زیاد داریم اما رسانه ای شدنش  کم بوده و طولانی مدت پیش می آید.

خبر اول اینکه به لطف خدا پروژه ای که از سال 1384 در ذهنم بود چند وقتی است کلید خورده و تلویزیون اینترنتی آشتی با نام ASHTI.TV هم اکنون در دسترس است ولی باید خیلی روش کار کنیم و نواقص زیادی دارد از جمله دسته بندی خبرها و    فیلم ها و خلاصه خیلی کار میبرد تا یه چیز خوب ازش در بیاریم.

– بهتر نبود درست میکردید بعد اعلام میکردید ؟

شاید حق با شما باشد اما باید بپذیریم که در بهترین شرایط هم باز نواقصی در کار خواهد بود که به مرور زمان برطرف میشود!

-از انتشارات بفرمائید؟

بعد از اینکه مجوز انتشارات آشتی با یک وقفه طولانی هفت ساله  تمدید شد کتاب های نظر علی ، ورود خانم ها ممنوع و همچنین آتوسا به چاپ رسید آتو سا مورد توجه زیادی قرار گرفت و راستش بیش از هشت هزار نسخه در شبکه های اجتماعی و سایت در اختیار خواننده ها قرار گرفت و کتاب کاساندان نیز آماده چاپ است ولی هشت کتابی که تا قبل از سال 88 در نظر داشتیم چاپ کنیم بطور کلی تصمیم  گرفتیم که دیگر چاپ نکنیم.

  • نمی شود در اختیار مردم قرار گیرد ؟

 طرح خوبی است اگر شد به صورت رایگان و          پی دی اف تقدیم میکنیم.

بحث بیمه هنر مندان چیست؟

طی توافقی که با مرکز هنر های تجسمی کردیم این انجمن به ما و هنرمندان همکار ما کمک میکند تا در رشته های هنر های تجسمی بتوانند  از شرایط بیمه هنرمندان بهره مند شوند و انشاءالله بیمه شوند در رشته ای مثل عکاسی ، نقاشی ، خطاطی ، گرافیک ، کاریکاتور ، مجسمه سازی و… اما در خصوص نویسندگان با چاپ بیش از چهار کتاب و خبر نگاران

با شرط بیش از سه سال همکاری امکان بیمه شدنشان هست خبر بد که هنوز برای دوستان سینما و تئاتر  کاری نتوانستیم بکنیم.

-خوب نحوه همکاری با مؤسسه آشتی  چطور امکان پذیر است؟

خوشبختانه من  همیشه در دسترس هستم و شماره تلفن همراه من در کنار شماره تلفن دفتر مؤسسه قرار دارد فقط اگر نتوانم همان موقع جواب بدهم بعد تماس میگیرم و پاسخ گو هستم روش کار با ما ساده است به زبان دیگر:

هیچ آدابی و ترتیبی مجو 

    هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو

-جناب صابری چی شد که از هفته نامه همسر کنار رفتید؟

من کنار نرفتم  و هنوز سرمقاله های این هفته نامه را مینویسم. معذالک شرایطی برایم به وجود آمد که بهتر دیدم من مسئولیتی در هفته نامه نداشته باشم و لذا خودم هم ترجیح دادم اصراری نکنم.ولی من همیشه یک خبر نگار و نویسنده هستم و نوشتن را دوست دارم وتا جایی که بتوانم انشاءالله       می نویسم.

-از جشن ها و بر نامه های هنری بفرمائید؟

 شکر، ما در نیمه دوم امسال چند برنامه از جمله جشن نجات آذربایجان را داشتیم که از خانم دکتر واله کردستانی نیز به عنوان همکار قدیمی قدردانی کردیم و همین طور  خانواده زنده یاد استاد اسماعیل نظری و رو نمایی از کتاب آتوسا و از

ازهمه مهمتر این جشن بزرگ پاس نهادن

 به زبان پارسی و شخصیت والای یعقوب لیث صفاری که به همت بنیاد دکتر فرهود و انجمن هم اندیشان فرهنگی ایران و دیگر دوستان برگزار شد.

راستش در همین خصوص می خواهم بگویم گرچه من سخنران این جلسه نبودم ولی دیدم بیشتر سخنرانان از دولت گله داشتند که چرا کار فرهنگی نمی کند از زبان یکی ازهمین سخنرانان شنیدم که می گفت اگر دین ندارید آزاده مرد باشید؟سئوال من این است مگر مقبره یعقوب لیث صفاری زمان پهلوی هم نبود آیا در آن زمان کارشایسته ای برای این  بزرگوار نموده بودند؟باز خدا پدر این نظام را بیامرزد که ردیف بودجه ای برای باز سازی این مکان و همین طور سالنی برای برگزاری این گونه نشست ها در اختیار ما قرار داد.و اساساً چنین اقداماتی باید مردمی باشد که خوب شکر خدا مردمی هم هست. ما انجمن های مردمی بودیم که این نشست را تشکیل دادیم و همواره مردم هستند که در طول تاریخ فرهنگشان را پاس داشته اند نه دولت ها و درود بر شرف ملت عزیز ایران ،ما به دنبال حقوقمان میرویم و دولت ها موظف هستند حمایت کنند که خوب این دولت هم حمایت کرد هر چند اندک . بیاییم قدر دان باشیم و واقع بین. و در نهایت به خود مان متکی باشیم نه دولت هایمان!

– و مطلب آخر؟

 انتخابات در پیش رو است و مؤسسه ما یک مؤسسه غیر انتفاعی و غیر سیاسی است ما برنامه های زیاد فرهنگی تبلیغاتی داریم تا مردم با بینش و هوشیاری بیشتر و بهتری  دراین انتخابات پیش رو انشاءالله شرکت نمایند. متأسفانه بعضی از  افراد با حضور مردم مشکل دارند من پیشنهاد میکنم مردم عزیز با هوشیاری و تحقیق بیشتر درباره شخصیت افراد  این بار پای صندوق های رأی بروند.

 و در خصوص محیط زیست و مهارت های زندگی ما کار بزرگی را با جامعه پیشاهنگی و دوستان کار آفرین بخصوص جناب آقای بهروز فروتن آغاز کردیم که ملاقات با افراد جامعه و آموزش های ساده رو در رو می باشد . امید وارم هموطنان عزیز بخصوص تهرانی ها  در محله هایی که دوستان ما با معرفی نامه و فرم های مربوطه حاضر میشوند همکاری نموده و نسبت به محیط زیستمان دلسوزانه برخورد نمائیم .و اما سال نو مسیحی بر هموطنان مسیحی مبارک باد.

 بی نهایت ممنون از اینکه با ما بودید.www.ashti.tv