آئینه نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی غلامحسین لطفی بود که سری اول آن در ۱۳ قسمت تولید، و نخستین بار در ششم شهریورماه ۱۳۶۴ از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید. بعدها دو سری دیگر از این سریال ساخته شد: سری دوم آن در ۱۳ قسمت توسط غلامحسین لطفی و سری سوم آن در سال ۱۳۶۶ توسط فریدون فرهودی کارگردانی گردید. این مجموعه تلویزیونی، دوشنبه شب‌ها از تلویزیون پخش می‌شد.
نکته جالب این سریال اخلاقی و خانوادگی این بود که در قسمت اول رفتار و گفتار بازیگران و داستان روال معمول خود را داشت چیزی که بدون شک در جامعه موجود بود و در قسمت بعد با این عنوان که زندگی شیرین میشود بازیگران روش درست را به نمایش میگذاردند.
چند سالی از آن روز ها گذشته و متأسفانه ما دیگر شاهد سریالهایی نیستیم که راه درست را به ما نشان بدهد و بیشتر آنچه هست را نشان میدهند و گاهی هم بیشتر آن چه هست را به تصویر میکشیم .
بویی از رفاقت و دوستی بین خانواه ها نیست ، بطور کل انسان ها دروغ را دوست دارند ،گاهی وقت ها دروغ به آدم آرامش میدهد، مثل فیلم گنج قارون و یا بیشتر فیلمهای هندی که تهش عشق خیلی پررنگه و داستان دوست داشتن و گذشت افراد !
کاش میشد زندگی یک دکمه داشت میزدیم برمی گشتیم به قبل از یک اتفاق بد و نمی گذاشتیم آن اتفاق بیفته!کاشکی میشد حرفهایی که نباید میزدیم هرگز نمی زدیم وای کاش مشید کاراهای که نباید میکردیم را هرگز انجام نمی دادیم.ای کاش مشید فرمایش حضرت سعدی امکان پذیر بود که:
مرد خردمند هنر پیشه را
عمر دو بایست در این روزگار
تا به یکی تجربه آموختن
با دگری تجربه بردن بکار.
بیائیم در زندگی هایمان به این بیندیشیم که خیلی زود دیر میشود ،مرگ خبر نمی کند ، اگر مردی از خانه خارج می شود با یاد و نام خدا برود تا خداوند لطفش را شامل حال او نماید و رزق و روزی حلال طلب نماید ، همسرش نیز دعای خیری برای او نماید و چه میدانیم شاید این آخرین دیدار باشد، با توحین و تحقیرو بافحاشی به یکدیگر کام خود را تلخ ننمائیم ، در روابط مان با دیگران بسیار سنجیده باشیم و این گونه بیندیشیم که شاید فرد مقابلمان دچار یک بحران روحی شده و یا می باشد صبور باشیم و با گذشت تنها با این روش به خودمان آرامش را هدیه میکنیم و آرامش همان سلامتی روح و روان و در نهایت جسم است.
یا حق
جعفر صابری